Millised on kapi uste variandid?

18 aprill 2011

Kapis on hea hoida asju, mida ei soovita igapäevaselt eksponeerida. Oma olemuselt on kontorikapp ustega riiul ja põhiliselt erinevadki kapid uste poolest. Kapi uste tüübid on laias laastus järgmised:

Alaustega riiul-kappalaustega riiul-kapp

Riiul-kapp, millel on ustega kaetud alumised 2-3 riiulivahet.

Üldjuhul ongi riiul-kappidel ustega kaetud madalamal asuvad riiulivahed. Põhjus väga lihtne: sageli kasutatavaid asju on kõige mugavam võtta kõrgemal asuvast riiulist. Seevastu madalamal asuvate uste taha paigutatakse asjad, mida igapäevaselt ei kasutata.

Keegi ei keela aga paigaldada uksi ka ülemiste riiulivahede ette. Näiteks oleme me väga paljudele 5 mooduli (vahega) riiulitele paigaldanud kahe ülemise ja kahe alumise riiulivahe ette uksed ja keskmise vahe jätnud avariiuliks.

Alternatiivina harjumuspärastele ustele on võimalik paigaldada ka klaasist uksed. Klaasist uksed eksponeerivad kapis asuvaid asju, kuid samas on efektiivselt takistatud tolmu ladestumine.

Täisustega kapp

täisustega kapp ehk dokumendikappTäisustega kapil on täispikkade ustega kaetud kõik riiulivahed.
Selliseid kappe nimetatakse ka dokumendikappideks.

Kõige sagedamini paigaldatakse täisustega kappe arhiividesse. Arhiivis ei ole vaja pidevalt kaustasid riiuli peale ja sealt maha tõsta, küll aga on oluline tolmu ladestumise minimaliseerimine.

Kuivõrd kaustades dokumendid on väga rasked, ei sobi mitte iga täisustega kapp dokumendikapiks. Hiljuti lahatud põhimõtted, kuidas valida kontorisse riiul, on ka arhiivikapi valikul asjakohased.

Rulookapp

rulookapp

Ruumisäästlik ja huvitava välimusega alternatiiv kapiustele on riiulite katmine rulooga. Ruloo ei vaja erinevalt tavapärastest kapiustest avanemiseks lisaruumi, vaid liigub riiuli sisse peitu.

Rulookappe on kahte tüüpi:

  • Horisontaalne ruloo – liigub suunal vasakule-paremale.
  • Vertikaalne ruloo – liigub suunal üles-alla.

Ruloomehhanismi miinus ja laiema leviku piiraja on kõrge hind, mis tuleneb kõrgest omahinnast. Sõltuvalt tootjast võib rulookapp olla vabalt kaks korda kallim, kui tavapäraste ustega kapp.

Lükandustega kapp

lükandustega kappLükanduksed võimaldavad efektselt kasutada erinevaid materjale, näiteks klaasi. Sarnaselt rulooga ei nõua lükanduksed avanemiseks lisaruumi. Rulooga võrreldes on aga lükandukse mehhanismil üks oluline puudus: nimelt ei ole võimalik kappi kunagi täielikult avada. Osa kapist jääb alati kinnise lükandukse varju.

Lükandustega kapid on suhteliselt vähe levinud, kuuludes kallimatesse ja edevamatesse büroomööbli sarjadesse.

Kapi ukse lukk

Kõiki uksetüüpe on võimalik soetada lukustatavana.

Mõningatel juhtudel on juba andmekaitsest tulenevalt nõutav lukustatavate uste olemasolu, näiteks apteekides või riigiasutustes. Kindlasti peab endale aru andma, et kapi lukk ühtegi varast ei pea. Varga vastu aitab šeif. Küll aga on kapi lukk lihtne abinõu ebaterve uudishimuga tegelaste vastu.

Sildid: - - - - -

artikli autor: Siim Kallisaar

Basic Kontorimööbel OÜ projektijuht. Siim on juba pikki aastaid meie kliendi- teeninduse hing ja süda. Ta nõustab kliente, koostab nii eritööde jooniseid kui terviklikke sisekujundusprojekte, korraldab tarned ning paigaldused. Liialdamata võib öelda, et Siim teab kontorimööblist ja selle tootmisest praktiliselt kõike.

Vasta

Facebook