Kas töötool on kvaliteetne?

17 märts 2011

Tänapäeval on esmapilgul päris raske hinnata, kas tegemist on kvaliteetse töötooliga või mitte. Valdav osa töötoolidest on Aasia päritolu ja nad näevad välja võrdlemisi sarnased. Järgnevalt mõned näpunäited, kuidas eristada vastupidavat töötooli “müügiks tehtud” toolist.

Hoolimata kohati äravahetamiseni sarnasest disainist toodetakse neid töötoole siiski erinevates tehastes, täiesti erinevat päritolu komponentidest või mõningaid detaile, nt. amordikatteid, sootuks paigaldamata. Minu kogemus näitab, et erinevat päritolu Eestis enimmüüdud hinnaklassi kuuluvate töötoolide praagiprotsent võib erineda kuni kakskümmend korda!

Jalarist

Töötooli kvaliteeti hinnates tasub esimese asjana tutvuda jalaristiga.

Kõige parem jalaristi valmistamise materjal on kahtlemata metall. Metall on tugev, nägus ja toob tooli raskuskeseme madalale. Kui jalarist on metallist, siis tõenäoliselt jalarist ei purune.

Eestis enimmüüdud töötoolide jalaristid on aga plastikust. Kvaliteetset plastikust jalaristi ei ole vaja karta. Aga kuidas kindlaks teha, et tegu on ikka korraliku plastikust jalaristiga? Lihtsaim viis on otsustada plastikust jalaristi sees toimuva alusel. Kui jalarist on seest tühi, on see märk nõrgast konstruktsioonist. Plastikust jalaristi sees peab olema tugikonstruktsioon.

töötool Standard: metallist jalarist

Rattad

Kontori tingimustes, kõval põrandal, on kõige otstarbekamad pehmed kummikattega rattad.
Iseenesest ei ole ka kvaliteetsest plastikust kõvadel ratastel midagi viga
. Eriti, kui parketil vaiksemaks liikumiseks panna tooli alla läbipaistev kaitsematt.

Igal juhul peavad rattad istuma kindlalt pesas ja keerlema ilma takistusteta. Kui rattad ei keerle vabalt, kiiluvad nad varem või hiljem kinni ja lõpptulemusena võivad sootuks küljest murduda.

töötool Comfort: plastikust ratas

Istmekate

Laias laastus jaguneb töötoolide istmekatete materjali valik kaheks: tekstiil ja nahk. Mõlemal juhul peab jälgima, et kattematerjal oleks kindlalt istmepadja külge fikseeritud ega annaks kusagilt järgi.

Õmblused peavad olema ühtlased ja tugevad.

Kanga hõõrdumisele vastupidavust on võimalik mõõta ja osa toole on ka vastava sertifikaadiga varustatud, kuid reeglina kaasneb selline dokumentatsioon alates 300 eurot maksvate töötoolidega. Kindlasti ei pea aga nii palju maksma: sama raha eest võib osta 4 kvaliteetset töötooli.

Valdav enamik tänapäevastest töötoolidest peab sõltumata sertifikaadi olemasolust kanga hõõrdumisele väga hästi vastu. Umbusklikult tasub suhtuda villasesse kangasse ja toolidesse, mille üldine kvaliteet usaldust ei ärata. Nahad (sh. kunstnahad) säilivad heaperemehelikult istudes suhteliselt hästi. Küll aga rikuvad nende väljanägemist aja jooksul mitmesugused teravad esemed.

töötool Comfort: õmblused

Universaalset soovitust, kuidas kontrollida uue töötooli amordi ja reguleerimismehhanismide kvaliteeti on raske anda. Soodsama hinnaklassi töötooli testides on asjakohane soovitus mitte lasta ennast häirida lõtkust töötooli reguleerimismehhanismis. Reeglina on tegu konstruktsiooni eripäraga, mis ei häiri töötooli igapäevast kasutamist ega tähenda, et mehhanism oleks katki.

Kui jalarist, rattad ja istmekatted on kvaliteetsed, võiks eeldada, et tooli amort ja teised mehhanismid on paigaldatud piisavalt vastupidavad.

Teatavaks indikaatoriks võiks olla ka müüja, sest garantiijuhtumite lahendamine on müüjale ühtaegu tülikas ja kulukas. Kui müüja on ikkagi konkreetset töötooli mudelit müünud pikema aja jooksul, siis võib eeldada, et garantiilisi probleeme üle mõistuse palju ei tohiks esineda.

Sildid: - - - - -

artikli autor: Siim Kallisaar

Basic Kontorimööbel OÜ projektijuht. Siim on juba pikki aastaid meie kliendi- teeninduse hing ja süda. Ta nõustab kliente, koostab nii eritööde jooniseid kui terviklikke sisekujundusprojekte, korraldab tarned ning paigaldused. Liialdamata võib öelda, et Siim teab kontorimööblist ja selle tootmisest praktiliselt kõike.

Vasta

Facebook