Hoiatus! Kuidas ära tunda tervistkahjustav töölaud?

5 detsember 2010

Varasemalt olen andnud soovitusi, kuidas valida hea töölaud aastateks. Täna tutvustan Eestis laialdaselt levinud, kuid igapäevaseks tööks viletsaid või lausa tervistkahjustavaid töölaudasid.

Tavaline neljakandiline kirjutuslaud

Tihti valitakse töölauaks tavaline neljakandiline sahtlitega laud. On oluline ära märkida, et iseenesest ei ole sellise töölaua kuju vale.

Problemaatiline on siiski asjaolu, et koolilastele mõeldud soodsahinnalisi kirjutuslaudu kasutavad täiskasvanud.

Kui laua tööpind jääb kitsaks, on tulemuseks pinged õlavöötmes ja seljas. Kuidas ära tunda liig väike töölaud? See on päris lihtne.

Pikaajalise arvutiga töö korral on kõige tähtsam jälgida, et küünarnukkide raskus saaks korralikult lauale toetatud. Ehk siis: kui lauale on paigutatud kõik töövahendid (põhiliselt arvuti ekraan ja klaviatuur, aga ka kõik muud asjad), peab jääma käte toetamiseks piisavalt ruumi. Seejuures tuleb arvestada, et ekraani soovituslik kaugus silmadest võrdub väljasirutatud käe pikkusega ja töölaua alla peab jääma piisavalt jalaruumi. Kokkuvõttes: mida suurem inimene, seda suurem olgu tema töölaud.

Eelistada tasub alati pigem suurema tööpinnaga töölauda.

Üldlevinud arusaama kohaselt on „arvutilaua” põhiliseks tunnuseks laua alla kruvitav klaviatuurialus. See on ekslik arusaam, mis kaob tavaliselt peale mõnepäevast tööd klaviatuurialusega laua taga. Nimelt jätab klaviatuurialus küünarnukid õhku ja käed väsivad lihtsalt ära. Olen alati kõigil soovitanud klaviatuurialuse laua küljest eemaldada ja kahjutuks teha, et seda enam keegi ei kasutaks.

Tornikujuline arvutilaud

"torn" tüüpi arvutilaud

„Torn” võimaldab väga väikesele põrandapinnale paigutada palju asju: arvuti koos ekraaniga, printeri, kõlarid, dokumendid, CD plaadid jne… Sellega tema head omadused ka lõppevad.

Igapäevasele arvutikasutajale on „torn” aga kõige halvem töölaud üldse, sest selle arvutilaua taga töötamine lausa garanteerib igasuguseid vaevuseid. Näiteks selja-, käe ja peavalud. Ausaltöeldes mina ei soovita sellist arvutilauda mitte kellelegi ega mitte kuhugi.

4 põhjust, miks “torn” on kõige halvem töölaua tüüp:
a) Ekraan on silmadele liiga lähedal.
b) Klaviatuuri-hiirega töötades puudub kätel toetuspind.
c) Jalgade sirutamiseks ruumi ei ole.
d) Suurema töölaua mõistes “tööpinda” ei eksisteeri.

Kummalisel kombel püstitatakse enamik “torne” lastetubadesse. See on üpris tobe viis paarikümne euro kokku hoidmiseks. Võib ainult aimata, kuidas see “sääst” kasvava organismi rühile mõjub.

Sildid: - - - - -

artikli autor: Timo Teder

Basic Kontorimööbel OÜ asutaja (2001), omanik ja tegevjuht. Timo tegeleb ettevõtte igapäevase juhtimise, pideva arendamise ja suuremate projektidega. Hariduselt ajakirjanik (Tartu Ülikool, 2005) ning MBA (Tartu Ülikool, 2007). LinkedIn profiil: Timo Teder

Vasta

Facebook