Töötoolid hinnaklasside kaupa

5 mai 2011

Töötooli valik on kontorimööbli ostu juures üks olulisemaid küsimusi. Tooli sobivus istuja keha kujuga määrab selle, kuidas töötaja tunneb ennast tööd tehes ja pärast tööpäeva. Millised on variandid?

Töötoolide disainimisel on neli erinevat suunda:

odav töötool

Säästu töötool

Kõige lihtsamad töötoolid valmivad õige primitiivse skeemi alusel: detailide tootjatelt ostetakse kõige odavamad detailid ja nendest pannakse kokku nii odav töötool, kui vähegi võimalik.

Säästutoolid ei paku vähimatki tuge, sageli on kokku hoitud isegi istme poroloonikihi paksuselt. Osa säästutoole laguneb esimeste päevade jooksul, osa peab hämmastaval kombel vastu aastaid…
Ühelgi juhul ei tasu nendest toolidest oodata ei mugavust ega koostekvaliteeti.

Kahjuks on säästutoolide valik rikkalik ja kohati müüakse neid põhjendamatult kõrge raha eest normaalsete töötoolide pähe. Tegelikult on juba vähem kui 100 euro eest võimalik osta “päris töötool”. Eristamaks kvaliteetset töötooli viletsast, olen kirjutanud artikli kvaliteetse kontoritooli valimisest.

Hinnaklass: üldjuhul 15 – 70, aga ka kuni € 200

Reeglina ostetakse töötool aastateks. Töötool tuleb valida istuja mugavusele, mitte tooli hinnale või välimusele keskendudes.

Töötool keskmisele inimesele

Teadlased on välja töötanud nö. “keskmise täiskasvanu” standardi, mille alusel loodud töötool peaks sobima võimalikult paljudele inimestele. Tänu kõrgusreguleeritavale amordile, sobivadki need töötoolid enamikule inimestest täiesti ideaalselt.

Keskmisele inimesele mõeldud töötooli väljatöötamine algab reeglina välimuse disainimisest. Siiski ei puudu nendel toolidel olulisemad reguleerimisvõimalused. Lisaks üles-alla liikuvale istmele, on praktiliselt kõigil nendel toolidel reeglina ka nimmetugi, kiigemehhanism ja käetoed.

Selles hinnaklassis töötoolidel ei tohiks olla tehtud järeleandmisi kvaliteedi osas. Ausaltöeldes ongi keskmisele inimesele mõeldud töötoolide hinna, kvaliteedi ja omaduste suhe kõige paremini paigas. Taolise töötooli võivad julgelt soetada kõik, kes end toolil istudes mugavalt tunnevad.

Hinnaklass: 70 – 400

Tippklassi töötool

Martela reguleeritav töötoolKolmas töötoolide disainimise suund on maksimaalne ergonoomia. Tippklassi töötooli väljatöötamine algab küsimusega:„Mida me tahame, et sellel toolil saaks reguleerida?“.

Rohkete reguleerimisvõimalustega toolid on esmapilgul võrdlemisi kallid. Teisalt: kui arvestada, et selline töötool teenib igapäevases kasutuses vabalt üle 10 aasta, siis “ühe tööpäeva hind” kujuneb kokkuvõttes paljudele ikkagi piisavalt taskukohaseks.

Reeglina on rohkete reguleerimisvõimalustega töötoolide kvaliteet on esmaklassiline. Näiteks Soome suurim büroomööbli tootja Martela annab kontoritööks mõeldud toolidele 5 aastase tehasegarantii. Ja arvestada võib, et nende toolidega ei juhtu midagi ebameeldivat ei garantiiaja jooksul ega ka hiljem.

Tippklassi töötoolil saab reguleerida:

  • Tooli kõrgust
  • Kiigemehhanismi kallet
  • Seljatoe kõrgust ja kallet
  • Seljatoe kaugust istmepadjast
  • Nimmetoe kõrgust ja suurust
  • Käetugede kõrgust, kallet ja nurka
  • Peatoe kõrgust ja nurka

Tänu mitmesugustele reguleerimismehhanismidele leiab tippklassi töötoolil sobiva isteasendi ka väga erilise kehakujuga inimene. Udupeenetest mehhanismidest pole aga vähimatki kasu, kui neid ei kasutata: paljud ostavad ilusa peatoega tooli, lasevad istme sobivale kõrgusele ja niiviisi istuvadki.

Hinnaklass: 400 – 2000

Disain töötool

disaintool

Eksisteerivad ka efektse välimusega töötoolid, mis võivad maksta kuni korraliku uue auto hinna. Tegemist on disain töötoolidega, mis võivad, aga ei pruugi olla mugavad igapäevatöö tegemiseks.

Disain töötooli puhul maksab põhiliselt imidž: tooli väljapaistev disain, nimekas disainer või tootja. Loomulikult on nende toolide materjalid ja koostekvaliteet esmaklassilised, kuid hinda ja omadusi kõrvutades ei ole ühelgi juhul tegemist praktiliste töövahenditega.

Sildid: - - - - - - -

artikli autor: Siim Kallisaar

Basic Kontorimööbel OÜ projektijuht. Siim on juba pikki aastaid meie kliendi- teeninduse hing ja süda. Ta nõustab kliente, koostab nii eritööde jooniseid kui terviklikke sisekujundusprojekte, korraldab tarned ning paigaldused. Liialdamata võib öelda, et Siim teab kontorimööblist ja selle tootmisest praktiliselt kõike.

Vasta

Facebook